Skocz do zawartości

Welcome to Ts-4Games.pl - Publiczny Serwer TeamSpeak3
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Zdjęcie

Ta prosta modyfikacja zamienia Teslę w samochód szpiegowski


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
Gamuś

Gamuś

    Lubię pisać ;-)

  • Redaktor
  • PipPipPip
  • 452 postów
teslamodels.jpg
Ciekawy pomysł na wykorzystanie popularnego auta.

Modyfikacja stworzona przez jednego z badaczy bezpieczeństwa, Trumana Kaina jest w stanie przekształcić Teslę Model S w specjalnego robota monitorującego, który może zostać wykorzystany jako samochód szpiegowski. Po wgraniu opisywanej modyfikacji, Tesla potrafi wykrywać, śledzić, a także magazynować informacje na temat ludzkich twarzy czy tablic rejestracyjnych.

Wspomniana modyfikacja została pierwotnie zaprezentowana podczas konferencji Defcon 27, która odbyła się w amerykańskim Las Vegas. Sam projekt zakłada podłączenie komputera NVIDIA Jetson Xavier do portu USB w desce rozdzielczej Tesli. Oprogramowanie w czasie rzeczywistym przekształca wbudowane kamery pojazdu elektrycznego w system nadzoru zapewniający dodatkowe możliwości. Samo narzędzie stworzone przez Trumana Kaina jest kompatybilne z modelem X oraz 3 i działa na zasadzie open-source. Każdy może więc z niego skorzystać.

Modyfikacja do Tesli jest w stanie informować właściciela o tym, że jest śledzony – wszystko to na podstawie analizy tablic rejestracyjnych. Kiedy auto jest zaparkowane, wtedy też może ono monitorować twarze i wysyłać ostrzeżenia, kiedy zauważy coś niespodziewanego. Według Kaina, model przeznaczony do elektrycznego samochodu Tesli ma na celu ochronę właściciela oraz jego prywatności i dobytku.

teslamodels2.jpg

Alerty wysłane przez samochód są opóźnione przez około minutę, ze względu na nagrywanie wideo. Całość wymaga do działania także własnego serwera internetowego. Zarówno kod, jak i gotowy sprzęt przeznaczony do wybranych modeli Tesli jest dostępny dla każdego, kto posiada odpowiednią wiedzę potrzebną do jego implementacji.

Przeprogramowanie kamer w samochodach Tesli jest jednak problemem etycznym. Przechowywanie informacji na temat tablic rejestracyjnych oraz ludzkich twarzy podpada pod regulacje w USA i zostało zakazane w wybranych stanach.

Projekt Trumana Kaina pokazuje jednak przyszłość samochodów komercyjnych i technologie, które mogą zostać wykorzystane do zwiększenia ich bezpieczeństwa.

Źródło: DT

Wyświetl pełny artykuł
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych